سئو چیست ؟

سئو برگرفته از عبارت Search Engine Optimization یا مخفف آن، SEO نیز هست. سئو (SEO) با بهینه سازی برای موتور های جستجوگر، به منظور بهبود عملکرد سایت خود، بر اساس استاندارد های جستجوگر، برای جذب بازدیدکنندگان بیشتر از این طریق انجام می گردد. فاکتور های بسیاری برای سئو در نظر گرفته شده است؛ از ساختار هایی که در وبسایت به کار می رود تا محتوایی که به آن اضافه می شود، همگی برای سئو، پر اهمیت هستند.

سئو چیست؟Seo

آنچه در این مطلب می خوانید

 • چرا سایت ما به سئو نیاز دارد؟
 • اهداف سئو چیست؟
 • منظور از بهینه سازی سایت، چیست؟
 • موتور جستجو چیست؟

چرا سایت ما به سئو نیاز دارید

چرا وبسایت ما، به سئو نیاز دارد؟

روزانه تعداد زیادی جستجو در موتور های جستجوگر، مشغول سرچ کردن هستند و اگر سایت شما در موتور های جستجوگر، رتبه بالایی به خود اختصاص نداده باشد، از دید کاربران پنهان می ماند، و خیلی از کاربران معمولا، فقط از صفحه اول جستجوگر استفاده می کنند و به این معنی است که خیلی از وبسایت ها، برای رسیدن به صفحه اول، از هر تلاشی دریغ نمی کنند.


اهداف سئو چیست ؟

 • جذب بازدیدکنندگان بیشتر برای سایت شما
 • سایت شما یک برند می شود.
 • وب سایت در صفحه نتایج موتور جستجو از رتبه بهتری برخوردار شد.
 • افزایش سرعت برای وبسایت شما
 • افزایش ترافیک سایت شما
 • افزایش فروش محصولات خواهد شد.
 • بهترین ابزار برای تبلیغات است.
اهداف سئو، جذب بازدیدکنندگان

بهینه سازی سئو و موتو های جستجو

منظور از بهینه سازی وبسایت چیست؟

هر وبسایتی برای اینکه به رتبه های عالی در موتور های جستجوگر برسد و بتواند، در آن رتبه ی بالا، دوام بیاورد، باید وبسایت خود را نیز بهینه سازی کند.

بهینه سازی کردن وبسایت از آنجا نشأت می گیرد که، اکثر مردم از موتورهای جستجو، برای رسیدن به مطلب یا محصول مورد نظر خود استفاده می کنند، و اهمیت بهینه سازی جایی به اوج خود می رسد، که اکثر مردم فقط به صفحه‌ی اول نتایج جستجو نگاه می کنند. بنابراین؛ برای داشتن ترافیک بالا از طرف موتورهای جستجو، این مسئله الزامی است که سایت شما در صفحه‌ی اول نتایج جستجو قرار گیرد.


موتور جستجو چیست؟

موتور جستجو ابزاری است که اطلاعات موردنیاز شما را از پایگاه داده‌ها و سایت‌های مختلف بر اساس الگوریتمی که دارد، استخراج می‌کند و نمایش می‌دهد.

امروزه با توجه به رشد سرعت انتشار انواع داده و جستجوی کاربران، استفاده از انواع موتور جستجو، افزایش‌یافته است. پس خیلی مهم است، که این موتورها دارای الگوریتم درستی باشند تا بتوانند اطلاعات موردنیاز کاربران را دقیق و به‌ درستی نمایش دهند.

شاید در همان لحظه‌ی اول با شنیدن عبارت موتور جستجو، نام گوگل در ذهن شما تداعی شود. گوگل آنقدر در زمینه‌ی جستجو شناخته‌شده است که نام این کمپانی، به عنوان کلمه‌ای با معنای جستجو کردن، وارد فرهنگ لغات شده است. اما موتورهای جستجو به گوگل خلاصه نمی‌شود؛ یاهو، بینگ، ASK و… از جمله مشهورترین موتورهای جستجوگر هستند که روزانه بارها و بارها انواع کلمات و عبارات در آن‌ها جستجو می‌شود.

موتور های جستجو، سرعت انواع داده

سوالات متداول

۱- برای رسیدن به رتبه 1 گوگل چقدر زمان لازم است؟

پاسخ به این سوال برای هر کسب و کار و وبسایتی متفاوت خواهد بود؛ بسته به میزان اعتبار و فعالیت های پیشین سایت شما، کلماتی که هدف گذاری کرده اید و وضعیت رقبا این زمان تعیین خواهد شد.

۲- قیمت خدمات سئو چقدر است؟
سئو یک محصول نیست بلکه مجموعه ای از خدمات تخصصی است در نتیجه نمیتوان قیمت مشخصی برای همه سایت ها در نظر گرفت. البته میتوان خدمات سئو را در دسته بندی های مختلفی شامل بهینه سازی سایت، بازاریابی محتوا، لینک سازی و … قرار داد و برای هرکدام هزینه مشخصی اعلام نمود.

۳- چه تضمینی برای رسیدن به رتبه ۱ گوگل دارید؟
یکی از مهمترین درخواست های کارفرما ارائه تضمین برای رسیدن به رتبه ۱ در کلمات کلیدی هدف است در حالیکه این کار کاملا اشتباه و حتی غیرقانونی است. هیچ تضمینی برای تعیین دقیق رتبه شما در بازه زمانی مشخص وجود ندارد چرا که اطلاعاتی از آپدیت های بعدی گوگل و میزان فعالیت رقبا در دست نیست. در واقع ارائه تضمین به کارفرما شانس پذیرش پروژه را افزایش میدهد ولی همانطور که خود گوگل نیز بارها اعلام کرده است این روش نوعی از کلاه برداری است.